Here is a list of major municipal meetings for the coming week: Agawam Mon.- Agawam Housing Authority, 4:30 p.m., 66 Meadowbrook Manor. City Council, 7 p.m., Robert G. Doering School. Tues.- Beautification Committee, 9 a.m., Department of Public Works headquarters at 1000 Suffield St. Agawam Disability Commission, 4 p.m., Senior Center. Thu.- Planning Board, 7 p.m., Agawam Public Library....
Republican file photoAgawam Town Hall
Here is a list of major municipal meetings for the coming week:
Agawam
Mon.- Agawam Housing Authority, 4:30 p.m., 66 Meadowbrook Manor.
City Council, 7 p.m., Robert G. Doering School.
Tues.- Beautification Committee, 9 a.m., Department of Public Works headquarters at 1000 Suffield St.
Agawam Disability Commission, 4 p.m., Senior Center.
Thu.- Planning Board, 7 p.m., Agawam Public Library.
Amherst
Mon.- Amherst Housing Authority, 5:30 p.m., Town Hall.
Tues.- Select Board, 6:30 p.m., Town Hall.
Public Transportation, 4 p.m., Town Hall.
Wed.- Planning Board, 7 p.m., Town Hall.
Chicopee
Tues.- City Council, 7:15 p.m., City Hall.
Wed. - School Committee, 7 p.m., 180 Broadway.
Thurs. - License Commission, 6 p.m., City Hall.
East Longmeadow
Mon.- Board of Selectmen, 6:30 p.m., Town Hall.
Board of Public Works, 5 p.m., Service Building.
Green Committee, 6 p.m., Town Hall.
Capital Planning Committee, 6:30 p.m., Council on Aging.
Tues.- Board of Selectmen, 6 p.m., Council on Aging.
Board of Assessors, 6:30 p.m., Town Hall.
Thu.- Meadowbrook School Council, 4 p.m., Meadowbrook School.
Granby
Mon.- Zoning Board of Appeals, 5:15 p.m., Aldrich Hall.
Select Board, 7 p.m., 10 West State St.
Board of Assessors, 7 p.m., Town Hall Annex.
Wed.- Council on Aging, 9:15 a.m. 10 West State St.
Selectboard Working Session, 4:30 p.m., Aldrich Hall.
Greenfield
Mon.- Council on Aging, 2 p.m., Senior Center.
Appointments and Ordinance Committee, 6:30 p.m., Town Hall.
Planning and Construction Committee, 6:30 p.m., Town Hall.
Wed.- Ways and Means Committee, 6 p.m., Police Station.
Town Council, 7 p.m., 393 Main St.
Thu.- School Committee, 6:30 p.m., High School.
Hadley
Mon.- Capital Planning Committee, 5:30 p.m., Town Hall.
Tues.- Board of Assessors, 7 p.m., Town Hall.
Planning Board, 7 p.m., Senior Center.
Zoning Board of Appeals, 7 p.m., Town Hall.
Wed.- Select Board, 7 p.m., Town Hall.
Hatfield
Tues.- Special Town Meeting, 7 p.m., Smith Academy.
Conservation Commission, 7 p.m., Memorial Town Hall.
Wed.- Assessors, 5:30 p.m., Memorial Town Hall.
Thu.- Redevelopment Authority, 6:30 p.m., Smith Academy.
School Council, 6:45 p.m., Smith Academy.
Holyoke
Mon.- Board of Public Works/Sewer Commission/Stormwater Authority, 5:30 p.m., Department of Public Works, 63 Canal St.
School Committee, 6:15 p.m., Dean Technical High School, 1045 Main St., Fifield Community Room.
City Council Public Service Committee, 6:30 p.m., City Hall, City Council Chambers.
Tues.- Board of Appeals, 5 p.m., City Hall Annex, fourth-floor conference room.
Fire Commission, 5 p.m., Fire Department headquarters, 600 High St.
City Council, 7:30 p.m., City Hall, City Council Chambers.
Wed.- Council on Aging, Building Committee, 10 a.m., War Memorial, 310 Appleton St.
Thu.- Retirement Board, 9 a.m., City Hall Annex, Room 207.
Longmeadow
Mon.- Audit Committee, 4 p.m., Fire Department.
Select Board, 6:30 p.m., Police Department.
Park Board, 7 p.m., Fire Department.
Wed.- Green Subcommittee, 9:30 a.m., Wolf Swamp Elementary School.
Finance Committee, 7 p.m., Police Department.
Thu.- School Building Committee, 7 p.m., Fire Department.
Historical Commission, 7:30 p.m., Police Department.
Monson
Mon.- Assessors, 4:15 p.m., Hillside School.
Tornado Victims Relief Fund Committee, 6 p.m., Hillside School.
Replanting Monson Tree Committee, 6 p.m., Keep Homestead Museum.
Finance Committee, 7 p.m., Hillside School.
Tues.- Board of Selectmen, 11:30 a.m., Hillside School.
Planning Board, 7 p.m., Hillside School.
Wed.- Conservation Commission, 7 p.m., Hillside School.
Parks and Recreation Commission, 6:30 p.m., Hillside School.
Northampton
Mon.- Committee on Social Services and Veterans Affairs, 5 p.m., Council Chambers.
Farmers Market Subcommittee, 7 p.m., City Hall.
Housing Authority, 7:30 p.m., 49 Old South St.
Board of Registrars, 4 p.m., City Hall.
Tues.- Transportation and Parking Commission, 4 p.m., Council Chambers.
Committee on Elections, Rules, Ordinances, Orders and Claims, 7 p.m., Council Chambers.
Committee on Disabilities, 5 p.m., Senior Center.
Smith Vocational High School Board of Trustees, 5 p.m., Smith Vocational High School.
Wed.- Youth Commission, 7 p.m., City Hall.
Northampton High School Council, 5:30 p.m., Northampton High School.
Thu.- City Council, 7:15 p.m., Council Chambers.
Forbes Library Board of Trustees, 4 p.m., Forbes Library.
Northampton TRIAD Committee, 1 p.m., Senior Center.
Palmer
Mon.- Superintendent Search Committee, 6 p.m., Palmer High School.
Tues.- Superintendent Search Committee, 6 p.m., Palmer High School.
Wed.- Housing Authority, 4 p.m., Housing Authority, Fletcher Street.
Thu.- Town Council, 7 p.m., Town Building.
South Hadley
Mon.- Council on Aging, 4 p.m., 45 Dayton St.
Planning Board, 6:30 p.m. Town Hall 204 Planning Board, 6:30 p.m., Town Hall 204.
Municipal Golf Course Commission, 6:30 p.m., Police Station Conference Room.
Public Hearing, Planning Board, 6:45 p.m., Town Hall 204.
Selectboard, 7 p.m., Town Hall.
Tues.- Capital Planning Committee, 5:30 p.m., Town Hall.
Solid Waste Advisory Committee, 6 p.m., 10 Industrial Drive.
Water Commissioners, 6 p.m., 438 Granby Road.
Sustainability and Energy Commission, 6:30 p.m., Police Department Conference Room.
Wed.- High School Council, 4 p.m., High School Library.
School Building Committee, 6:30 p.m., Town Hall, second floor.
Thu.- Memorial Day Planning Advisory Committee, 4 p.m., Town Hall, second floor.
Fire District 1 Prudential Committee, 6 p.m., 144 Newton St.
Southwick
Mon.- Board of Selectmen, 6:30 p.m., Town Hall.
Board of Assessors, 7 p.m., Town Hall.
Conservation Commission, 7 p.m., Town Hall.
Tues.- Planning Board, 7 p.m., Town Hall.
Southwick-Tolland Regional School District, 7 p.m., Powder Mill Middle School.
Thu.- Water Commission, 7 p.m., Town Hall.
Board of Health, 7 p.m., Town Hall.
Warren
Mon.- Board of Selectmen, 4 p.m., Shepard Municipal Building.
Library Needs Committee, 6:30 p.m., Shepard Municipal Building.
Tues.- Board of Selectmen, 7 p.m., Shepard Municipal Building.
Wed.- Sewer Commissioners, 8 a.m., Wastewater Treatment Plant.
Westfield
Mon.- Historical Commission, 7 p.m., City Hall
School Committee, 7 p.m., 22 Ashley St.
Tues.- Planning Board, 7 p.m., City Hall
Thu.- City Council, 7 p.m., City Hall
West Springfield
Mon.- Town Council, 7 p.m., Municipal Building.
Planning and Construction Committee, 7 p.m., Municipal Building.
Wed.- Board of Assessors, 4:45 p.m., Municipal Building.
Planning Board, 7 p.m., Municipal Building.